У организацији Министарства унутрашњих послова, Министарства саобраћаја и веза и Ауто-мото савеза до 31. јануара 2025. године реализује се превентивна кампања „Лако је алкохол одбити“ која за циљ има повећање нивоа безбједности учесника у саобраћају кроз смањење броја возача и других учесника у саобраћају који учествују под дејством алкохола и психоактивних супстанци.
Алкохол представља један од најчешћих узрока саобраћајних незгода са најтежим исходом. Стога се посебна пажња посвећује безбједности у саобраћају током новогодишњих и божићних празника, када је повећана конзумација алкохола. Циљ кампање је смањити број учесника под утицајем алкохола у саобраћају. Најугроженија категорија учесника у саобраћају су лица између 16 и 25 година показују статистички подаци.
Превентивне активности кампање су едукативна предавања у образовним институцијама као и повећана контрола саобраћаја са акцентом на присуство алкохола у крви. Истиче се да чак и мале количине алкохола у крви утичу на смањење физичких способности возача, те спречавају адекватно и правовремено реаговање. Кроз кампању се апелује на возаче да одговорно учествују у саобраћају.