Град Зворник
Службена страница Градске управе Зворник
Izaberite stranicu
  1. Почетна
  2.  » 
  3. Инфо
  4.  » 
  5. Вијести
  6.  » Сјећање на жртве Јасеновца – недеља дан жалости у Српској

Сјећање на жртве Јасеновца – недеља дан жалости у Српској

23.04.2025.

Влада Републике Српске прогласила је недељу, 27. април 2025. године Даном жалости поводом обиљежавања Дана сјећања на жртве усташког геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ од 1941. до 1945. године.

Тог дана сви републички органи и организације, органи јединица локалне самоуправе, јавна предузећа, установе и друге организације, истаћи ће заставе на пола копља, а културне и спортске манифестације, као и телевизијски и радијски садржај неопходно је прилагодити Дану жалости.

Ове године навршава се 80 година од пробоја посљедње групе јасеновачких логораша. Концентрациони логор Јасеновац основан је августа 1941. године и чинило га је пет логора. Село Доња Градина прикључено је систему логора, гдје су скелом преко ријеке Саве усташе  превозиле логораше на ликвидацију. О томе данас свједоче масовне гробнице у Доњој Градини, око 105 гробних поља.

Истраживања вршена 60-их и 70-их година прошлог вијека дала су податке према којима је у систему Концетрационог логора Јасеновац убијено 700.000 људи, од тога 500.000 хиљада Срба 33.000 Јевреја, 40.000 Рома, 127.000 антифашиста. Oд тога је 20.000 било дјеце.

Pin It on Pinterest

Share This