Поводом иницијативе Одбора породица несталих бораца и цивила Војске Републике Српске града Зворник да се 6. новембар прогласи Даном жалости у Зворнику, у просторијама Градске управе одржан је састанак градоначелника Зворника Бојана Ивановића са представницима овог Одбора, Борачке организације Зворник, Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Ветерана Републике Српске, Организације ратних војних инвалида Зворник и представницима Српске православне цркве.
У конструктивном разговору, пуном разумијевања, сагласили су се да ће овај захтјев бити пролонгиран, али и да ће у наредном периоду бити донесена одлука о датуму који ће бити проглашен Даном сјећања на сва српска стратишта на подручју Зворника, са приједлогом да то убудуће буду Митровске задушнице.
„Подржао сам иницијативу, односно приједлог нашег свештенства и организација проистеклих из одбрамбено-отаџбинског рата да једним даном сјећања обухватимо сва стратишта српског народа на подручју Зворника. Важно је да његујемо културу сјећања и да на достојанствен начин одамо почаст свима који су страдали, без обзира на мјесто и вријеме њихове жртве“ – истакао је градоначелник Зворника Бојан Ивановић.
Предсједник Одбора породица несталих бораца и цивила Војске Републике Српске Игор Ложњаковић истакао је да је важно што се разговарало о овако осјетљивом питању.
„Овај састанак се морао десити и сматрам да је добро што смо донијели одлуку да не одвајамо једно страдање српског народа од осталих на подручју нашег града. Надам се да ћемо ускоро донијети одлуку који ће датум бити Дан сјећања на сва српска стратишта у Зворнику“ – рекао је Ложњаковић.
И свештеник Марко Данојловић нагласио је да је неопходно обухватити сва стратишта српског народа и тиме исказати поштовање свим жртвама Одбрамбено-отаџбинског рата.
„Драго ми је што смо се усагласили око овако значајне ствари. Мислим да је овакав став крајње одговоран – прије свега према жртвама и свима који су своје животе положили за слободу свог народа. Такође, важно је што смо из ове одлуке искључили било какве политичке утицаје, јер национално питање страдања нашег народа треба да буде обједињујући фактор у нашем народу“ – поручио је Данојловић.
На данашњем састанку разговарано је и о изградњи спомен-обиљежја страдалом дјечаку Слободану Стојановићу.
Представници организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата, свештенство и градоначелник Ивановић позвали су све Зворничане да сутра на Глођанском брду присуствују обиљежавању 33. годишњице страдања 126 српских цивила и бораца Војске Републике Српске и својим присуством одају почаст људима који су своје животе уградили у темеље Републике Српске.




