У порти Храма Рођења Пресвете Богородице у Зворнику уприличен је свечани дочек за око 700 дјеце, просвјетних радника и младих са потешкоћама у развоју са Косова и Метохије, који ће наредних осам дана боравити у 19 општина Републике Српске у оквиру пројекта „Спојимо дјецу Косова и Метохије и Републике Српске“.
Дочек је започео интонирањем химни Републике Српске и Србије, уз културно-умјетнички програм, а у Зворнику ће боравити 46 основаца из Партеша и Пасјана.
Градоначелник Зворника Бојан Ивановић поручио је да дјецу са Космета Зворник дочекује као дио своје породице, као браћу и сестре.
„Овај пројекат није само обична размјена, нити једно лијепо путовање. Ово је мост пријатељства и заједништва који повезује наше крајеве, породице, нашу историју и будућност. Нека им дани које проведу овдје буду испуњени осмјехом, игром, пјесмом, новим пријатељствима и лијепим успоменама. Потрудићемо се да будемо добри домаћини, да им боравак у нашем граду надокнади барем дјелић онога што им недостаје, да осјете љубав и слободу у свом најљепшем облику. Зворник је њихов дом, Република Српска је њихов дом“ – истакао је Ивановић.
Предсједник Одбора за помоћ Косову и Метохији Милорад Арлов захвалио је школама и породицама широм Српске које су се укључиле у пројекат.
„Данас смо дочекали највриједније са Косова и Метохије, нашу српску дјецу. Долази их преко 800, а овдје у Зворнику смо их дочекали 700. Желимо да им уљепшамо осам дана њиховог живота и да их наградимо што нам чувају наше свето Косово и Метохију“ – рекао је Арлов.
Државни секретар Министарства спољних послова Србије Дамјан Јовић истакао је значај манифестације, која се организује већ 13. година.
„Ова дјеца не граде само мостове пријатељства, она граде и темељ српске слоге за будућност и генерације које долазе. Наравно да ћемо и у наредном периоду помагати и ову и све друге манифестације које раде на томе да нас Србе једне другима учине најближима, ма гдје да живимо“ – истакао је Јовић.
Подршку пројекту пружа и Министарство просвјете и културе Републике Српске, које га сматра пројектом од националног значаја. Начелница за основно образовање Енеа Хотић нагласила је да сусрети дјеце представљају мост пријатељства и повјерења.
„Сурети дјеце са Космета и Републике Српске постали су традиција која је настала из снажне потребе да се изрази дубоко разумијевање и неизмјерна љубав према нашем народу са КиМ. Дјеци, њиховим родитељима и уваженим просвјетним радницима желим угодан боравак у Српској, уз поруку да су најјачи мостови поплочани пријатељством, поносом и повјерењем, а које сваке године заједнички градимо“ – поручила је Хотићева.
Ивана Ракић предсједница дневног центра „Подржи ме – 9. јануар“ из Косовске Митровице, чију је изградњу финансирала Република Српска поносна је што се и на овакав начин његује слога српског народа.
„Заиста сам срећна што у овом пројекту има мјеста и за дјецу и младе са потешкоћама у развоју и што су и они добили прилику да се друже са другарима из Републике Српске“ – рекла је Ракићева.
Након свечаног дочека, 14 аутобуса са дјецом са Косова и Метохије упутило се ка градовима домаћинима широм Републике Српске. На граничном прелазу Вардиште код Вишеграда у Српску ће данас ући још 110 дјеце и просвјетних радника који ће боравити у Вишеграду, Фочи и Требињу.